Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se rodí despotové a diktátoři

Despotičtí monarchové se rodí z královské matky. O ty nám nejde. Budeme mluvit o diktátorech, kteří se rodí z lidu obecného v režimech republikánských, což by mělo být synonymem režimů demokratických, res publica - věc veřejná.

Demokratické (republikánské) režimy pocházejí již z doby historické antiky a vyznačuji se tím, že mají vždy základní zákon, ústavu (německy doslova Grundgesetz) a že rozhodování o věcích veřejných se děje všeobecným a rovným hlasováním všech plnoprávných občanů.

To by mělo platit vždy a závazně, ale historie a zkušenost nás učí, že tomu tak obvykle není. Že ve zmíněné „šedé mase“ uvnitř republiky existuje nemalá část individuí, která ze zištných a protispolečenských pohnutek porušují zákonný pořádek a osobují si privilegia nadvlády nad ostatními občany. Až do té míry, že svůj monopol na nadvládu prosazují ignorováním ústavy a používáním protizákonného násilí, pro potlačení každého občanského odporu. A stávají se despotickými diktátory. Takoví zločinci jsou přítomní všude a ve všech dobách a jsou příčinou všeho zla.

Bohužel to nejsou jen vyloženě kriminální individua, ale rekrutují se z relativně nepočetné, ale mocné vrstvy politických i ekonomických podnikatelů, jakými jsou celoživotní politici kartelových korupčních partají a v ekonomické sféře lobbující spekulanti a nekalí kšeftaři. V horším případě „podnikající“ i v organizovaném zločinu. Stále více zde dochází k propojování všech těchto vyjmenovaných typů aktérů do jedné koalice, rozkládající demokratický systém státu.

Mnoho budoucích diktátorů se na počátku tvářilo jako bojovníci za spravedlivější společenský řád, a populistickými hesly si tak získávalo podporu nespokojeného lidu. Ale rychle zapomněli na své sliby a stali se despoty, neštítícími se nejkrutější tyranie.  

Takto vzniklo v minulosti mnoho diktatur, z nichž připomenu jen několik. Profesora Salazara v Portugalsku, armádního seržanta Batistu na Kubě, „socialistického“ novináře Mussoliniho v Itálii. Ale zejména Adolfa Hitlera v Německu, jehož závratný vzestup probereme podrobněji.           

Hitlerův program byl v roce 1920 hodně socialistický a obsahoval zrušení bezpracných příjmů, konfiskaci válečných zisků, znárodnění monopolů, rozdělení zisků z monopolů, rozsáhlou podporu ve stáří, znárodnění obchodních domů, konfiskaci půdy pro veřejné účely bez náhrady, zrušení úroků za pozemkové půjčky, podporu nadaných dětí chudých rodičů, povinné cvičení a sport apod. Ve své knize Mein Kampf říká o nacistické vlajce: „V rudé vidíme socialismus našeho hnutí, v bílé myšlenku nacionalismu a ve svastice poslání boje za vítězství árijského člověka“. A dále: „Socialismus na rozdíl od marxismu nezavrhuje soukromé vlastnictví. Na rozdíl od marxismu nezahrnuje popření osobnosti a na rozdíl od marxismu je patriotický“. Roku 1934 připustil, že: Národní socialismus převzal samotnou myšlenku, která ho charakterizuje - národní odhodlání z buržoazní tradice a vitální, tvůrčí socialismus z marxistického učení“.

Po uchopení moci Hitlerem, zůstala část hospodářství v soukromých rukou, ale pod státní kontrolou v podobě čtyřletých plánů. Byla zavedena sociální opatření a podporován socialistický a rovnostářský národní étos s výjimkou těch, kteří byli neárijské krve. Legální rozdíl mezi dělníkem a úředním stavem byl zrušen a docházelo ke glorifikaci dělníka. V Německu došlo k: „ ... politice plné zaměstnanosti od roku 1933 a k hospodářské politice centrálního řízení hospodářského procesu po roce 1936. Centrálně administrativní řízení hospodářského procesu může sice být spojeno s kolektivním vlastnictvím, jak je tomu v Rusku od roku 1928, ale toto spojení však není nutné“. V Německu převládalo dále soukromé vlastnictví výrobních prostředků, zemědělské a průmyslové podniky nadále patřily převážně soukromým osobám a společnostem. Soukromí vlastníci ale mohli s výrobními prostředky nakládat jen v omezeném rozsahu. Hospodářské mocenské organizace, soukromé i veřejnoprávní se navzájem prolnuly. S těmito populistickými sliby získával Hitler a jeho NSDAP voliče.

Poté, co se Hitler v roce 1921 ujal vedení v NSDAP s konečnou platností, získávala strana pozvolna stále více příznivců ve všech společenských třídách. Predominance NSDAP byla mezi nižšími středními vrstvami, protestanty, vesnickými a maloměstskými voliči, zejména v severním a východním Německu. Strana byla schopna získat podporu i mezi vzdělanými, horními středními vrstvami a profesionálními skupinami, stejně jako podpory mezi některými sekcemi méně organizovaného dělnictva. To zejména za Velké hospodářské krize 30. let.

Zatímco Hitler v r. 1920 začínal se 3.000 členy NSDAP, měl jich před hospodářskou krizí v roce 1929 již 176.000 a ve volbách roku 1928 i 810.000 voličů - 2,6% hlasů. Po vypuknutí hospodářské krize pak v roce 1930 již 390.000 členů a ve volbách již 6,400.000 hlasů – 18%. A v roce 1932, před jmenováním Hitlera říšským kancléřem, již 1.000.000 členů a ve volbách 13,800.000  hlasů – 37%. A konečně v roce 1933  3,900.000 členů a 17,300.000 hlasů – 44%. 

To však již pro Hitlera hrála hlavní roli podpora německého velkokapitálu a největších bank, podpora konzervativních politických kruhů, armády, justice a celé střední třídy inteligence a drobných podnikatelů. Ti všichni dali Hitlerovi a nacistům přednost před marxistickou levicí, z obav před hrozbou Stalinova SSSR.

Dnes je „ vyspělý západní svět“ opět ve složité, vleklé a nekončící všeobecné krizi, která budí masovou nespokojenost lidu a nahrává slibům populistických „vůdců“, nabízejícím rychlé vyřešení všech problémů a lákajícím voliče a jejich hlasy. Situace je pro dnešní „vůdce“ příhodnější, než jakou měl Hitler. Ten měl zpočátku problémy s financováním svých akcí a kampaní, které ale vyřešil tím, že zapomněl na své „socialistické“ počátky a uzavřel „manželství“ s německým velkokapitálem, zvláště finančním. A jak si počínal s opozicí? Vůdce polovojenské organizace SA, která ho přivedla k moci, dal povraždit v tzv. Noci dlouhých nožů. A členy opozičních stran, včetně poslanců parlamentu – Reichstagu, nahnal do koncentračních táborů. Nakonec německou „demokracii“ ukončil tím, že po smrti posledního prezidenta Hindenburga spojil svojí funkci kancléře s funkcí prezidenta, do jedné nové funkce „Vůdce německého národa“, který zmocňovacím zákonem získal právo vládnout pomocí dekretů, aniž potřeboval souhlas něčí (ani jemu věrného Reichstagu), a stal se absolutním diktátorem. Kam potom „tisíciletou“ Velkoněmeckou říši dovedl, všichni víme.

Dnešní pretendenti na podobné „vůdce národa“ jsou ještě nebezpečnější. Protože se rekrutují z globální třídy multi-miliardářů, kteří vstupují do politiky, aby svojí, již existující světovládu kapitálu, dovedli „demokraticky“ (jako Hitler) ke světovládě totální, nejen kapitálové, ale i politické. 

Autor: Zdeněk Trinkewitz | neděle 15.10.2017 16:47 | karma článku: 13,15 | přečteno: 497x
  • Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 432x | Diskuse| Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 732x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1088x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik