Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropa se vrací do minulého století

20. století bylo v Evropě stoletím dvou světových válek, selháním režimů parlamentní demokracie, rozpadem kolonialismu evropských velmocí a přenecháním světové dominance Spojeným státům americkým.

Začátkem tohoto pádu Evropy byla I. světová válka, která byla bojem tehdejších evropských velmocí o rozdělení světových zdrojů a trhů, v podstatě bojem o prosazení zájmů jejich dominantních soukromých průmyslových, bankovních, agrárních a obchodních korporací. Všechny zúčastněné státy počítaly se svým rychlým vítězstvím, ale síly obou válečných uskupení (Dohody a Centrálních mocností) byly vyrovnané, takže válka se stala nerozhodnou válkou poziční, která zcela vyčerpávala materiální i lidské zdroje všech zúčastněných států. Všechny válčící státy musely vyčerpané materiální zdroje nakupovat v zahraničí a tím se těžce zadlužovat. Státy Dohody se zadlužovaly především v neválčících USA a nakonec i tím, že si vyžádaly expediční účast armády USA v evropské válce. Nakonec, po vítězství Dohody a paralelním vzniku komunistického Ruska, byly výsledky války formulovány ve Versailleském mírovém systému.

Ten však byl formulován s pozice vítězů a poražené státy byly „odsouzeny“ k mnoha omezením jejich suverenity a k nesplnitelným reparačním náhradám vítězům. Zejména se to týkalo Německa, zatímco Rakousko-Uhersko bylo rozbito do nástupnických států a Turecko bylo „stlačeno“ jen do Malé Asie. Kolonie Německa a Turecka si rozdělily imperialistické Velké Britanie a Francie, pod pláštíkem tzv. mandátní správy. Spojené státy americké se z Evropy stáhly a spokojily se „jen“ s pozicí nového světového hegemona, především finančního a vojenského.    

Ekonomická a následně politická situace po uzavření mírových smluv byla v celé Evropě těžká, zejména v poraženém Německu, které nebylo schopno plnit reparační podmínky. To vyvolávalo všeobecnou nespokojenost a vznik levicových i pravicových militantních hnutí a stran, většinou vysloužilců světové války. Mimo jiných i Nacionálně socialistické německé dělnické strany, jejíž vůdce Adolf Hitler již v roce 1923 zorganizoval v Mnichově neúspěšný puč proti bavorské vládě.

V ostatních zemích došlo ve 20-tých létech k postupnému oživování a přiblížování se k předválečné úrovni. Přesto v Československu došlo v roce 1920 k dělnickým bouřím, které byly sice potlačeny, ale vedly ke vzniku prosovětské Komunistické strany Československa.

Dosažený jistý pokrok v rozvoji Evropy byl ale, po krachu na newyorkské burze v roce 1929, zcela znehodnocen vypuknutím Velké světové hospodářské krize, ukončené až zbrojením před II. světovou válkou.

Nepříznivé ekonomické důsledky pro dělnictvo i střední třídu vedly v celé Evropě k jejich radikalizaci, ke kritice vlád a zkorumpovaného chaotického systému parlamentní demokracie. Volalo se po vládě silné ruky. Toto volání bylo vyslyšeno a v celé Evropě se postupně zrodily autoritativní režimy a diktatury monarchistické, vojenské a fašistické.

Začalo to v Itálii již v roce 1919 zrodem fašismu, „regent“ Horty vládl v poválečném Uherském království, v Německu se v roce 1923 v Mnichově pokusili polovojenský Stahlhelm a Hitlerova předchůdkyně budoucí NSDAP o nezdařený protivládní puč, v Bulharsku a v Jugoslávii převzaly vládu armády v čele s panovníky, v roce 1933 se „legálně“ ustavily autoritativní vlády: v Rakousku Dolfusova a Schuschniggova, v Portugalsku Salazarova a v Německu Hitlerova. V Řecku v roce 1936 Metaxasova a v roce 1939 Francova ve Španělsku. Výsledkem tohoto procesu bylo zhroucení Versailleského mírového systému a znovuzahájení nedokončené I. světové války Hitlerovským Německem.

Dnes je Evropa v podobné situaci, jako na začátku 30-tých let 20-tého století, navíc   komplikované obrovitou migrační vlnou uprchlíků, většinou z islámských teritorií.

V Evropě se znovu množí autoritativní režimy, a to nejen mimo, ale i uvnitř „sjednocené“ Evropské unie. V Turecku, Polsku, Maďarsku, Ukrajině, rozrůstají se pravicová i levicová extremistická hnutí i ve všech státech EU a volají po vládě silné ruky.

Je tomu tak i u nás, dokonce i v „demokratických“ stranách, fungujících v parlamentu a v regionech. Ukázaly to právě ukončené volby do krajských zastupitelských sborů. 65 % voličů se, pro znechucení politikou vládních stran, voleb neúčastnilo. Takže dali prostor mediálně zpracovaným stoupencům vlády silné ruky lídra Hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, takže to se stalo vítězem s 21% hlasů od 35% oprávněných voličů, kteří hlasovali (tj. 2,1% hlasů od všech oprávněných voličů). Což znamená, že o osudech 100% voličů budou celkem v krajích z Hnutí ANO rozhodovat zastupitelé pouhých 2% občanů!!!    

Nad těmito čísly nelze jednoduše mávnout rukou, protože se jedná „jenom“ o kraje. Ale je   nutno si uvědomit, že v příštím roce 2017 se bude volit do Poslanecké sněmovny a tím rozhodovat o vládě ČR pro další 4 roky. Budou-li se chovat voliči podobně jako ve volbách letošních, lze očekávat, že vládu bude sestavovat Hnutí ANO, přesněji Andrej Babiš, lídr svého soukromého hnutí, který nemá žádný program státotvorný politický program, a hodlá řídit stát jako podnikatel, který se oportunisticky přizpůsobuje situaci „na burze, či trhu“, s cílem maximálního zisku. Ale takovéto „podnikání se svěřeným cizím majetkem“ (v tomto případě národním majetkem) je vždy spojeno s rizikem ztráty až po bankrot. A proto v dimenzích státu a v zájmu všech jeho občanů o něm nemůže rozhodovat jediný (zdánlivě geniální) boss.

O tom se lidstvo poučilo v dějinách již mnohokrát!

Český volič však nemá možnost svobodné volby. Protože mezi parlamentními stranami nenalézá žádnou, kterou by chtěl volit, tak k volbám nechodí. Výsledkem jsou rozhádaná vláda i rozhádaná sněmovna, které nejsou schopné formulovat rozvojové cíle republiky a plnit je ve svém politickém programu. Zajímá je jen horizont jejich čtyřleté vlády a příležitosti z ní vytěžit osobní materiální zisky a zajistit si, pokud možno, zachování svých politických pozic. A tak se republika bloudí bez cíle bouřlivým světem, jak se dá.

Je na občanech, jak dlouho budou ještě ochotni tento stav snášet a stále klesat s celou republikou v životní úrovni stále hlouběji mezi méně ekonomicky a kulturně vyspělé státy.

Žádoucí změna dnešního režimu je nutná, ale je uskutečnitelná pouze radikální změnou Ústavy. Tento požadavek by měl být tím hlavním na masových vystoupeních nespokojených občanů.       

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Trinkewitz | čtvrtek 13.10.2016 10:25 | karma článku: 20,80 | přečteno: 835x
  • Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 432x | Diskuse| Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 732x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Hamás souhlasil s návrhem na příměří. Může jít o lest, píší v Izraeli

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  20:27

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Za další případ pohrdání vás můžu poslat do vězení, varoval soudce Trumpa

6. května 2024  20:17

Soudce v probíhajícím procesu s Donaldem Trumpem v pondělí rozhodl, že americký exprezident...

Ve hře o post ministra je nyní i Ženíšek. TOP 09 chce vybrat tento týden

6. května 2024  16:43,  aktualizováno  20:10

Při hledání kandidáta do vlády na post ministra pro vědu, výzkum a inovace začala TOP 09 skloňovat...

Zbraň jménem Duda. Pomoc Ukrajině vyjednal u Trumpa on, chlubí se Poláci

6. května 2024

Premium Polský prezident Andrzej Duda byl podle svých někdejších stranických kolegů z Práva a spravedlnosti...

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1088x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik