Moravec tentokrát prezentoval bezradnost režimních neoliberálů

15. 04. 2019 23:14:45
Hostil tentokrát vysloužilé vládní „národohospodáře“, jimiž byli – premiéři úřednických vlád Tošovský a Fischer, bývalý ministr financí Sobotkovy vlády Pilný a bývalý člen rady ČNB Niedermayer.

Vesměs přesvědčené stoupence neoliberálních koncepcí podle střihu Mezinárodního měnového fondu, kteří vyznávají nutnost neustálého ekonomického růstu vyjádřeného pofidérním ukazatelem sumárního HDP – hrubého národního produktu. Jehož výše zahrnuje i vládní náklady na zbrojení, neúčelné veřejné investice, na přebujelou byrokracii i na soukromé výdaje, na konzumní a nezdravý životní styl.

Veškerá jimi doporučovaná opatření spočívala ve snižování výrobních nákladů a mezd pracovníků v krácení veřejných výdajů na sociální zaopatření občanů, tzv. mandatorní výdaje.

Z jejich vystoupení je zřejmé, že všichni jsou zaslepení neo-liberálové a stoupenci buržoasní parlamentní demokracie, která je demokracií pouze pro velkoburžoasní oligarchii a nikoli pro všechny společenské vrstvy občanů. Že ve svých postojích prezentují odpůrce marxismus, který znají jen z Komunistického manifestu, napsaného nezralými autory již v roce 1848 a později jimi samotnými revidovaného.

Ale také to, že vůbec nečetli, nebo nepochopili Marxovo nejvýznamnější dílo KAPITÁL, kde autor vyložil základní rozpor kapitalismu, kterým je rozpor mezi společenskou výrobou (produkcí) a soukromým přivlastňováním společenského produktu. Což je základní příčinou nestability kapitalistické ekonomiky, projevující se cykličností konjunktur a recesí, vyplývající z relativní nadprodukce, proti které stojí nedostatečná poptávka. Společenská produkce stojí na třech výrobních činitelích - kapitálu, práci a půdě (dnes přesněji na všech přírodních a surovinových zdrojích).

V systému kapitalismu vládnoucí kapitál si přisvojuje nepřiměřeně vysoký podíl a práci (zaměstnancům) poskytuje jen nepřiměřeně nízké mzdy. Jediným řešením tohoto rozporu může být pouze racionálnější rozdělování společenského produktu tak, aby v zájmu všech, kapitálu i práce, byla cykličnost ekonomiky eliminována a tím odstraněna příčina nekončících sociálních střetů mezi nimi.

V druhé části OTÁZEK prezentoval Moravec výsledek ankety, ve které občané vyslovovali svůj názor na cesty k vyrovnanému státnímu rozpočtování.

Anketa nabízela několik cest::

1. Další zdanění tabáku, alkoholu a hazardu

2. Zavedení tzv. sektorové daně (např. pro banky a pod.)

3. Zvýšení poplatků za těžbu surovin podle horního zákona

4. Zavedení progresivní daně z příjmu (fyzických osob, případně i korporací)

Výsledkem bylo, že 65% dotázaných se vyslovilo pro zavedení progresivních daní z příjmu!

K tomu bych chtěl dodat, že progresivita těchto daní by měla být kontinuálně plynulá, nejlépe logaritmicky tak, jak jsem již mnohokrát navrhoval v předešlých mých blozích.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pondělí 15.4.2019 23:14 | karma článku: 18.71 | přečteno: 975x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

21. století – bipolární svět globálního kapitalismu a čínského komunismu? (2)

V ČLR se konal 19. sjezd Komunistické strany Číny, kde hlavní referát přednesl Xi Jinping v němž prezentoval program Číny, směřující ke světovému vítězství „komunismu s čínskými rysy“.

25.3.2019 v 20:20 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 127 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Proč vyvolávají naši militaristé škodlivou válečnou paniku?

Zelené mozky na ministerstvu národní obrany a na generálním štábu armády kazí náladu občanů, i tak již mizernou, ještě panikářským nápadem zavedení všeobecné civilní obrany proti hrozícím válečným hrozbám.

17.3.2019 v 18:57 | Karma článku: 16.64 | Přečteno: 408 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Sliby se slibují, blázni se radují (2)

V tomto blogu chci navázat na stejnojmenný blog předešlý a chci reagovat na diskusi k němu. Na výhradu, že vyšší příjmy státu by vedly jen k jejich vyššímu rozkrádání.

14.2.2019 v 15:03 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 299 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame

Byly doby, kdy média nepsala pravdu. Každý to věděl. Pravda se filtrovala mezi řádky. Totéž v písničkách a v divadelních hrách. Cenzura všude. Autoři museli psát tak, aby divák pochopil, cenzor nikoli. Šílená doba. A je tu zas.

17.4.2019 v 14:26 | Karma článku: 48.53 | Přečteno: 22482 | Diskuse

Lucie Tůmová

Není makléř jako makléř - podle čeho vybrat toho pravého?

Pakliže jste se rozhodli prodat svou nemovitost, čeká vás nelehký úkol. Vybrat realitní kancelář, které prodej svěříte. Ale jak poznat, která je ta pravá? Je lepší velká kancelář, malá rodinná firma nebo dokonce samostatný makléř?

17.4.2019 v 10:28 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 137 | Diskuse

Tomáš Flaška

Paní Venezuelo: Zdanění nefunguje a fungovat nebude

Kdy už si to všichni levičáci světa uvědomí? Ministryně Maláčová to navrhuje pořád dokola. Pořád se experimentuje a pak se všichni diví. Údajně pravicové ANO do toho už spadlo taky.

16.4.2019 v 11:14 | Karma článku: 33.47 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 300 | Diskuse
Počet článků 482 Celková karma 13.05 Průměrná čtenost 1064

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz