Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Progredující paralýza Evropy bude pokračovat

13. 05. 2017 8:57:25
11. května 2017 uspořádal IKDP – Institut pro křesťansko-demokratickou politiku - v pražském Café Louvre veřejnou debatu křesťansko-demokratických unijních politiků na téma JAKOU EVROPU POTŘEBUJEME

S opulentním pohoštěním a jistě s nemalými náklady, ji sponzorovala německá pravicová nadace Konrad-Adenauer-Stiftung.

„Debata“ ovšem spočívala pouze ve vystoupení hostů a dotazů návštěvníků, ale bez možnosti přednesení jejich alternativních názorů.

Také složení „panelistů“ a jejích „recepty“ jasně charakterizovaly názory bruselských euro-unijních byrokratů a politiků.

Zde je jejich seznam:

Hans-Peter Fridrich, exministr vnitra, místopředseda poslaneckého klubu CDU/CSU SRN

Miroslav Kalousek (!!!) nám dobře známý typický reprezentant české politické scény

Pavel Svoboda, předseda právního výboru Evropského parlamentu

Zsold Czenger-Zalán, předseda zahraničního výboru Maďarského národního shromáždění

Ivan Štefanec, člen výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu

Všichni referující přiznávali kritickou situaci v EU, rostoucí odstředivé tendence členských států unie (zatím vrcholící BREXIT-em) a nespokojenosti občanské veřejnosti, zejména s bruselskou byrokracií a nedemokratičností vládnutí v Evropské unii. Ale vůbec neprezentovali své názory na hlavní otázku debaty –

JAKOU (tedy vlastně) EVROPU POTŘEBUJEME?

Matně mluvili o potřebě demokratizace rozhodování v EU. Kde rozhodují nevolené orgány, zejména Evropská komise, která jediná má právo zákonodárné iniciativy. O potřebě tzv. subsidiarity – oslabení direkcionismu bruselských unijních orgánů a přesun řady kompetenci na orgány členských států. Ještě zmatenější byly jejich názory na otázku tzv. dvojrychlostní Evropy, fungování Eurozóny a Schengenského prostoru.

Přiznávali, že Evropská unie nemá žádnou vizi a strategii svého vývoje a zůstává ve vleku globalizačních neoliberálních koncepcí podle představ MMF a NATO, obou institucí ovládaných finančně-vojenskou oligarchií USA.

Celá debata vyzněla jako fatalistické přijetí stavu bezmocnosti Evropy a podřizování se existenci triumvirátu světových supervelmocí – USA, Ruska a Číny. Jakoby Evropa, se svojí nejvyšší civilizační tradicí a úrovní, počtem a vzdělaností svých obyvatel, ekonomickým a vojenským potenciálem se nemoha opět zařadit do světového vývoje jako neposlední světová supervelmoc. Na to si ale, nejmenovaná „prezidentka“ EU paní Merkelová, prušácká evangelička a socialistická mládežnice NDR, ovládající ostatní mdlé „státníky“ Evropy, netroufá.

Protože oponentům z publika nebyla dovolena diskuse, obrátil jsem se na panelisty s dotazem, není-li příčinou impotence Evropy její státoprávní nejednota a fungování podle nefunkční Lisabonské smlouvy. Nebyl-li by řešením návrat ke koncepci Ústavy Evropské unie jako federace na principech plné subsidiarity členských států, podobné USA (ve velkém) a Švýcarsku (v malém). Se silnými federálními orgány a federálními zákony. Včetně vlastního nezávislého měnového systému, zahraniční politiky a plnohodnotné strategické vojenské politiky, s profesionální unijní armádou a s vycvičenou a moderně vyzbrojenou občanskou domobranou členských států (podobně jako ve Švýcarsku).

Dočkal jsem se však jen stručné výmluvy, že taková dohoda mezi všemi evropskými státy je neuskutečnitelná. Proto jsem chtěl připomenout historii vzniku USA, které také vznikly proti vůli jižních států, a až po občanské válce, která si vyžádala skoro milion mrtvých a obrovskou devastaci jižních států. Nepřivolávám podobnou občanskou válku v Evropě, ale jen nutnost použití přiměřené formy a míry donucení těch nepovolných.

Co tedy potřebuje Evropa, ponechávám na úsudku mých čtenářů!

Autor: Zdeněk Trinkewitz | sobota 13.5.2017 8:57 | karma článku: 19.58 | přečteno: 515x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

Chce být Miloš I. českým Vilémem II.?

V západní Evropě fungují konstituční monarchie, ve kterých je moc panovníka stanovená a omezená ústavou. Uznávají rozdělení moci, kdy monarcha má pouze roli představitele státu a hlavou výkonné moci je premiér s důvěrou parlamentu

7.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 185 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Přímá demokracie – ano či ne?

Na internetových stránkách explodovala diskuse o přímé demokracii, kterou požadují Piráti a Okamurova strana ve svých programech. Odpůrci ji prohlašují za hrozbu demokracii.

3.11.2017 v 12:03 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 482 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Mentálně odchylní by neměli ovlivňovat vývoj zdravé populace

V kulturně vyspělých zemích „západu“ se po sexuální revoluci přestala považovat homosexualita za nemorální a nedovolenou úchylku lidské povahy a byla většinovou heterosexuální populací akceptována.

21.10.2017 v 7:36 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Plané sliby partají před volbami

Televizní Vyhrazeno pro ... spustilo „slibotechnu“ partají, ve které se předhánění ve slibech voličům co všechno, v případě jejich zvolení, pro jejich blahobyt dnešní a budoucí, prosadí a zavedou.

17.10.2017 v 14:41 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 353 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Aleš Merta

Propadák levice, Výmarská republika a Tomio Okamura

Uznávám, že tento titulek zavání poněkud gulášem, ale kdo zaznamenal jednu nezapomenutelnou hlášku z filmu „Vážení přátelé, ano“ tak ví, že všechno souvisí se vším, a že i věci, události a osoby, které se zdánlivě míjejí,

22.11.2017 v 13:23 | Karma článku: 6.48 | Přečteno: 359 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Uražení a ponížení

Vyjma oněch 7 vlastizrádců a některých pohrobků v čele s paní Semelovou nikdo v Česku a Slovensku nepochybuje o tom, že v noci na 21.srpna roku 1968 šlo o okupaci země.

22.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 626 | Diskuse

Vladimír Zeman

Sněmovní schizofrénie.

Vyrobit pracovně schopnou sněmovnu nebude nijak jednoduché. Sněmovna bez svých orgánů nebude moci přijmout demisi staré vlády, ale také nebude moci projednat vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

22.11.2017 v 11:21 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 279 | Diskuse

Pavel Vávra

Zeman bojovník nebo informační válka.

Dnes bude pan prezident bojovat!!!!!!! Je prej strašně naštvanej a tomu Medveděvovi to nandá! Co si to ti rusáci zase dovolili! Rok 1968 je zločin a na tom si tváme! Jenomže je to tak absurdní divadlo, že si pak kladu mnoho otázek.

22.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 324 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Mlčet k tomu nelze

Provokace „ruského Kojzara“ Maslovského na tamním armádním webu Zvězda rozpoutala vášnivé diskuse. Právem. Skandální neomalená nehoráznost připomněla všem, kdo na to snad zapomněli: Císař je nahý aneb Moskvě nelze věřit.

22.11.2017 v 10:20 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 445 | Diskuse
Počet článků 422 Celková karma 18.33 Průměrná čtenost 1063

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.