Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sonda do hnojiště české spravedlnosti

24. 03. 2017 17:28:35
Díky paní Jílková, že jste zařadila do Vašeho pořadu: MÁTE SLOVO, nejzávažnější téma a „zabodla vidle“ do hnojiště fungování všech orgánů, činných v trestním řízení, které (ne)fungují v souladu s Ústavou ČR.

Nevyjadřuji se k tomuto tématu poprvé. Již v červnu a v říjnu 2006 jsem poměry v této oblasti kritizoval a pod titulem Je spravedlnost cílem justice? nabídl k publikování nejprve v odborném právnickém časopisu a potom Hospodářským novinám, ale ani jedni můj článek nepublikovali. Na veřejnost se dostal až v knize Svědectví současníka, vydané mým vlastním nákladem až v roce 2016, kterou lze koupit v nakladatelství Belza – Krásná Lípa a u knihkupců.

Nebudu zde opakovat tehdejší argumenty, ale budu reflektovat situaci ve fungování režimu, který se deklaruje jako demokratický a právní.

Kategoricky zde prohlašuji, že je to nestoudná lež, protože v žádné ze svých ústavních institucí režim nedodržuje Ústavu ČR. Ta, byť je nelegitimní, protože byla nedemokraticky národu oktrojována režimem Václava Klause bez přijetí celonárodním referendem, obsahuje i závaznost Všeobecné deklarace lidských práv (proti vůli „demokrata“ V. Klause).

Deklarace v Čl. 8 zaručuje každému občanovi právo, aby mu příslušné vnitrostátní soudy poskytly účinnou ochranu proti činům, porušujícím základní práva, jež jsou mu přiznána ústavou, nebo zákonem.

To však, jak ukázala bouřlivá polemika účastníků pořadu, evidentně v naší praxi neplatí a jednotlivé ústavní instituce a OČvTŘ si ústavu a zákony tvoří a vykládají nejen v rozporu s její literou, ale i v rozporu s občanským cítěním přirozeného práva. To přirozeně budí stále rostoucí odpor k jejich dosavadnímu fungování a požadavkům na radikální zjednání nápravy celého režimu prosazování práva (a tím méně spravedlnosti!).

Účastníky diskuse byli, jak je obvyklé, (vlevo) obhájci existujícího stavu – poslanec konzervativní pravice Pavel Blažek z ODS, Zdeněk Koudelka, bývalý zástupce nejvyšší státní zástupkyně a JUDr. Petr Toman z Unie obhájců, (vpravo) kritici existujícího stavu: státní zástupce Ivo Ištván z Olomouce, policejní plukovník, odvolaný šéf ÚOOZ Robert Šlachta a fungující ministr spravedlnosti JUDr. Robert Pelikán. A v auditoriu veřejnost, tentokrát vesměs hrubě nespokojená se současným stavem.

Kritika se snesla na všechny části soudního a policejního systému. Především na jejich úplatnost a politické podřizování se politické objednávce. Na záměrnou liknavost jeho činitelů při účelovém výkladu a uplatňování zákonů, nebo na časté falšování nebo dokonce ničení důkazového materiálu na policii i u soudů. V oblasti legislativní na záměrnou nepřehlednost a zmatenost zákonů a procesních pravidel, umožňující často zcela protichůdná posuzování kauz, omlouvaná jejich složitostí a právem na rozdílné právní názory, které prý nejsou neprávníci schopni pochopit. Kritika se týkala též chybějícího systému postihů nekvalifikovaného a často záměrně chybného postupu orgánů, např. častého v posudcích soudních znalců. Situace, kterou lze připodobnit mytickému Augiášovu chlévu!

Nehodlám pokračovat v nekončícím výčtu nešvarů, které panují v této důležité oblasti lidských práv, zaručovaných občanům ústavou.

Protože příčiny netkví v jednotlivostech, ale jsou v celém systému naší, prý jedině správné a nejlepší, tzv. pluralitní parlamentní demokracie politických stran, kterým dala dnešní - Klausova - ústava všechnu moc.

Fakticky několika prospěchářským a korupčnickým partajím, které se střídavě politicky znemožňují a střídají ve vládě a ve „vyžírání“ plodů práce zneprávněných občanů. Jejichž vládám nízká intelektuální potence a rvačky o koryta, nedávají čas na cílevědomé směrování vývoje republiky, ale pouze na populistické sliby občanům, které jim mají zajistit hlasy jejich kandidátkám, na jejich složení voliči nemají žádný vliv.

Únikem z této situace může být jenom úplná změna Ústavy ČR, která musí dát občanům možnost skutečné svobodné volby svých zastupitelů. Jejich přímou volbou v jednomandátových volebních obvodech (jako při volbě senátorů) a s právem je kdykoli referendem odvolat, pokud se své povinnosti zpronevěří. Přímou volbou musí být voleni i nejvyšší funkcionáři zastupitelských orgánů a státní správy, od prezidenta republiky, až po funkcionáře v obcích. U všech s možností odvolání z funkce, jako u poslanců.

Ústava by měla též uzákonit systém referend při závažných rozhodnutích vlády a Sněmovny, včetně práva na referendum z iniciativy lidu, bez jakýchkoli podmínek účasti oprávněných voličů (stejně jako u voleb zastupitelů). Současně s tím musí zrušit privilegia politických stran a jejich financování ze státního rozpočtu.

Je zřejmé, že dnešní samozvaní vládcové republiky budou vyvíjet maximální odpor proti tomuto požadavku a snášet vylhané argumenty o jeho neuskutečnitelnosti, ačkoli takový systém přímé demokracie funguje ve Švýcarsku již řadu desetiletí až staletí.

Hnutí za přímou demokracii existují, spojují se a šíří po celém světě.

Také u nás je již vypracován úplný paragrafovaný návrh nové tzv. Občanské ústavy přímé demokracie, který byl publikován na stránkách http://trinkewitz.cz v rubrice POLITIKA, a je připravena celostátní konference na toto téma v Praze, na sobotu 27. května 2017.

Podrobnosti o konferenci budou oznámeny v mediích v dubnu.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 24.3.2017 17:28 | karma článku: 28.87 | přečteno: 1189x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

Chce být Miloš I. českým Vilémem II.?

V západní Evropě fungují konstituční monarchie, ve kterých je moc panovníka stanovená a omezená ústavou. Uznávají rozdělení moci, kdy monarcha má pouze roli představitele státu a hlavou výkonné moci je premiér s důvěrou parlamentu

7.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 185 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Přímá demokracie – ano či ne?

Na internetových stránkách explodovala diskuse o přímé demokracii, kterou požadují Piráti a Okamurova strana ve svých programech. Odpůrci ji prohlašují za hrozbu demokracii.

3.11.2017 v 12:03 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 482 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Mentálně odchylní by neměli ovlivňovat vývoj zdravé populace

V kulturně vyspělých zemích „západu“ se po sexuální revoluci přestala považovat homosexualita za nemorální a nedovolenou úchylku lidské povahy a byla většinovou heterosexuální populací akceptována.

21.10.2017 v 7:36 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Plané sliby partají před volbami

Televizní Vyhrazeno pro ... spustilo „slibotechnu“ partají, ve které se předhánění ve slibech voličům co všechno, v případě jejich zvolení, pro jejich blahobyt dnešní a budoucí, prosadí a zavedou.

17.10.2017 v 14:41 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 353 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Aleš Merta

Propadák levice, Výmarská republika a Tomio Okamura

Uznávám, že tento titulek zavání poněkud gulášem, ale kdo zaznamenal jednu nezapomenutelnou hlášku z filmu „Vážení přátelé, ano“ tak ví, že všechno souvisí se vším, a že i věci, události a osoby, které se zdánlivě míjejí,

22.11.2017 v 13:23 | Karma článku: 6.48 | Přečteno: 389 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Uražení a ponížení

Vyjma oněch 7 vlastizrádců a některých pohrobků v čele s paní Semelovou nikdo v Česku a Slovensku nepochybuje o tom, že v noci na 21.srpna roku 1968 šlo o okupaci země.

22.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 637 | Diskuse

Vladimír Zeman

Sněmovní schizofrénie.

Vyrobit pracovně schopnou sněmovnu nebude nijak jednoduché. Sněmovna bez svých orgánů nebude moci přijmout demisi staré vlády, ale také nebude moci projednat vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

22.11.2017 v 11:21 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 282 | Diskuse

Pavel Vávra

Zeman bojovník nebo informační válka.

Dnes bude pan prezident bojovat!!!!!!! Je prej strašně naštvanej a tomu Medveděvovi to nandá! Co si to ti rusáci zase dovolili! Rok 1968 je zločin a na tom si tváme! Jenomže je to tak absurdní divadlo, že si pak kladu mnoho otázek.

22.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 329 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Mlčet k tomu nelze

Provokace „ruského Kojzara“ Maslovského na tamním armádním webu Zvězda rozpoutala vášnivé diskuse. Právem. Skandální neomalená nehoráznost připomněla všem, kdo na to snad zapomněli: Císař je nahý aneb Moskvě nelze věřit.

22.11.2017 v 10:20 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 422 Celková karma 18.33 Průměrná čtenost 1063

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.