Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak starostlivý Babišův pověřenec připravuje rozpočet 2018

10. 09. 2017 15:50:18
Ministr financí se pokouší o nemožné, když se snaží „udělat z pšouku kuličku“. Totiž, jak utahováním opasků 2/3 rodin zaměstnanců a důchodců s podprůměrnými příjmy zajistit blahobyt zbylé 1/3 národa.

Používá k tom unavovací taktiku při vyjednávání s „kolegy“ ministry a odbory.

Předvádí svojí starostlivost o hospodaření se státním rozpočtem a zřejmě si myslí, že celý národ zapomněl, že i státní rozpočet má dvě strany, příjmovou a výdajovou. A že jeho schodek nebo přebytek je výsledkem prostého součtu příjmy minus výdaje. Má-li být přebytkový, což by státní zadlužení vyžadovalo, nebo schodkový, což je nežádoucí, protože zvyšuje státní dluh a výdaje na jeho „obsluhu“.

Že to s tím „starostlivým“ hospodařením nemyslí babišovci úplně vážně svědčí, že jejich předvolební propaganda slibuje voličům, v případě jejich volebního vítězství, vyšší vládní štědrost i za cenu zvyšování státního dluhu!

Je všeobecně známo, že rozpočet pana ministra Pilného odsunuje nutné výdaje na modernizaci státní infrastruktury a správy, kulturu a ochranu přírody, rozvoj vědy a školství i na nutné plošné zvýšení příjmů v ČR, silně zaostávajících za vyspělejšími státy Evropy.

Z tohoto „střetu zájmů“ existuje jediné východisko, kterým je zvýšení rozpočtových příjmů přerozdělením podílů z čistého národního produktu vyšším zdaněním příjmů fyzických i právnických osob.

To se ovšem „nehodí do krámu“ parlamentní partajím, které sice slouží zájmům bohaté části národa, ale současně potřebují získat volební hlasy i od jeho chudší části. A tak ji dlouhodobě a systematicky vymývají mozky tvrzením, že stát daněmi okrádá občany o výsledky jejich usilovné práce a že je v jejich zájmu daně dále snižovat. A mlčí o tom, že pak nepřímými daněmi, především DPH, musí potom ještě více „okrádat“ ty chudé.

Jako spravedlivé a racionální východisko z tohoto dilema, se nabízí pouze kontinuálně progresivní zdanění příjmů, diferencovaně pro fyzické a právnické osoby.

Systém takového zdanění jsem navrhoval již v roce 2010 a ze statistických údajů za rok 2008 provedl propočet jeho účinnosti pro rozpočtovou rovnováhu. S těmito výsledky:

PŘÍJMY státního rozpočtu v r. 2008 měly toto složení

Daň z příjmu fyzických osob

95 mld. Kč

právnických osob

127

DPH

178

Zvláštní daně (spotřební apod.)

125

Pojištění sociální, zdravotní, zaměstnanosti

385

Přijaté transfery

106

CELKEM

1016

Z výsledku mých propočtů, v té době publikovaných na blog.idnes, bylo zřejmé, že přírůstek ve výnosu logaritmicky progresivní daně jen z příjmu fyzických osob, by činil 166 mld. Kč a zvýšil by celkový výběr z 95 mld. Kč na 261 mld. Kč. To by vyřešilo dosavadní problém schodkových státních rozpočtů.

Současně by musela vláda navrhnout a parlament přijmout důsledná a účinná zákonná opatření proti jejich rozkrádání vládnoucí vrstvou i podvrstvou a zajistit důsledné vynucování platby daně finančními úřady, finanční policií a všemi stupni orgánů zúčastněných v trestním řízení.

Jak se ukázalo, „hrátky“ minulého pana ministra financí Babiše s EET, naproti tomu přinesly, s velkými zaváděcími náklady, efekt jen méně než desetinový.

Za prosazení tohoto požadavku by se měly angažovat zejména odborové organizace, jako nejsilnější nadstranická, organizovaná a celonárodní akceschopná síla a partner vlády a zaměstnavatelů v tripartitě.

Nejsilnější a účinnou zbraní by mohla být generální stávka. Zcela legitimní podle našich zákonů, protože by se nejednalo o stávku politickou, ale o stávku ekonomickou, za zvýšení platů a zlepšení sociálních podmínek jejich členů.

Text blogu bude e-mailem předán ministrovi financí a předsedovi ČMKOS

Autor: Zdeněk Trinkewitz | neděle 10.9.2017 15:50 | karma článku: 16.65 | přečteno: 895x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

Naše vládnoucí banda vede Česko do pekla řeckého bankrotu

Vládnoucí Sobotkova koalice „Bratrstva kočičí pracky“ v posledních křečích předvolebního boje jde řeckou cestou a rozhazuje peníze z prošustrované státní kasy.

23.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1410 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Slepé cesty Evropské unie

Po přijetí Lisabonské smlouvy a počátku světové hospodářské recese (2008), došlo k nejrůznějším vnitropolitickým i mezinárodním ozbrojeným střetům, které vyvolaly živelnou migraci z postižených zemí do bohaté Evropské unie.

5.9.2017 v 13:48 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 642 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Dospějeme množením stran k totální impotenci Sněmovny?

K účasti ve volbách do Sněmovny se přihlásil rekordní počet stran. Z průzkumů volebních preferencí vychází, že do Sněmovny by mohlo postoupit až devět stran s nevýraznými preferencemi, jejichž koaliční potenciál je nevalný.

1.9.2017 v 14:07 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Štěpán Štrébl

České čekání na jednorožce

Uber, Spotify, Delivery Hero nebo Xiaomi jsou symboly úspěchu. Kdy začnou vznikat i v Česku? Nikdy. Je mi líto, že vám to říkám takhle narovinu, ale prostě se s tím smiřte. Andrej Babiš naši životní úroveň hodlá zakonzervovat.

25.9.2017 v 13:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Naše vládnoucí banda vede Česko do pekla řeckého bankrotu

Vládnoucí Sobotkova koalice „Bratrstva kočičí pracky“ v posledních křečích předvolebního boje jde řeckou cestou a rozhazuje peníze z prošustrované státní kasy.

23.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 29.49 | Přečteno: 1410 | Diskuse

Jan Lunga

Mzdy v EU – jak je možné manipulovat s lidských myšlením v otázkách mezd

Je až k pláči, jak jsou lidé dopleteni v tom, jak se jim žije a jak se žije jinde a to na základě ukazatele průměrných příjmů.

22.9.2017 v 22:54 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 4866 | Diskuse

Jan Ferenc

Mzda a výdělek řidičů

Mzdy řidičů mezinárodní kamionové dopravy jsou oblíbeným debatním tématem. Trvá to něco přes dva roky, od doby, kdy některé západoevropské země s Francií v čele začaly kušnit, že čeští řidiči vydělávají málo.

22.9.2017 v 21:03 | Karma článku: 21.85 | Přečteno: 826 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Zelení: Prý přijdou apokalyptické davy nezaměstnaných

Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.

22.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.84 | Přečteno: 7984 | Diskuse
Počet článků 412 Celková karma 19.86 Průměrná čtenost 1067

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.