Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nestoudnost a farizejství pana Dlouhého na 90´ČT 24

25. 05. 2017 12:26:59
Včera, 24. 5. 2017 v pořadu 90 ́ČT 24, dostali slovo pánové ze zkrachovalé ODA, Dlouhý, exministr průmyslu a obchodu a Kroupa, předseda ODA v 90-tých létech, aby komentovali poslední vládní krizi koalice ČSSD a ANO.

Je pozoruhodné, jak redakce tohoto pořadu vybírá jeho hosty a jak redaktorky, více sličné, než erudované, vedou rozhovory.

Přizvali „osobnosti“, které se po létech osmělily vynořit z kloaky českého polistopadového vývoje a dokonce dávat rady dnešním politikům, dnes vládnoucí parlamentní koalice.

Zvlášť nestoudně a farizejsky vystupoval Vladimír Dlouhý, když se bez uzardění (TV je barevná) vyjadřoval ke kauzám údajných daňových úniků, dnes již odvolaného ministra financí Babiše. A uznal oprávněnost jeho tvrzení, že jednal podle litery zákona (sice špatného, ale platného).

Ale SVĚTE DIVSE! Odvolával se na jeho morální povinnost, coby samozvaného velkého bojovníka proti daňovým podvodníkům a neplatičům.

Ten Dlouhý, který v době svého působení ministra v Klausových vládách, sdílel jeho názor, že morálka do politiky, ani do byzysu nepatří, že je to jen třešnička na jejich dortu. A ten se také podle toho choval. Nejen on, ale i jeho kumpání z ODS, předseda Fondu národního majetku Tomáš Ježek a ministr pro privatizaci národního majetku Jiří Skalický. Kteří se „zasloužili“ o rozkradení a znehodnocení českého velkého průmyslu a podniků zahraničního obchodu a za patřičné „všimné“ ho víceméně rozdali vynořivším se dravcům klausovského neomezeného českého kapitalismu.

Jako bývalý zaměstnanec ČKD (35 roků) a popřevratový člen představenstva Holding ČKD PRAHA, a.s., jsem organizoval jeho privatizaci, která, podle původního privatizačního projektu, měla proběhnout jako celek do společného podniku s vybraným zahraničním strategickým partnerem. Tím měl být zachován jeho kapitál fyzický i znalostní – organizační, technický i obchodní. A byla to právě ODA pánů Dlouhého, Ježka, Skalického a spol., která v intencích Klause a na objednávku dravců nového českého kapitálu vyhlásila Ježkovu politiku privatizace „českého stříbra do českých rukou“.

Dlouhý potom na jednání vlády, a za podpory ministra Stráského z ODS, prosadil změnu privatizačního projektu ČKD na privatizaci vítězem soutěže projektů českých uchazečů. Problém byl v tom, že nikdo v ČSR v té době neměl potřebný kapitál v úrovni tehdejších cca 10 mld. Kč. A nastoupil další Klausův trik. To, čemu se začalo říkat Klausův bankovní socialismus! Všechny dosud státní banky dostaly pokyn poskytovat privatizační úvěry proti záruce účetně oceněným majetkem privatizovaného podniku.

A to byl přímo ráj pro korupci! Bylo zavedeno pravidlo, že úplatek za poskytnutí takto (ne)krytých úvěrů bylo 10% do kapes bankéřů. Tak byly získány i peníze na úplatky za vítězství v soutěži privatizačních projektů. V případě ČKD tak získal pozdější „vítěz“ v soutěži INPRO s.r.o. od banky IPB (generální ředitel Tuček) úvěr 9 mld. Kč, tzv. „na ksicht“. Celá tato „operace“ vynesla pro zadluženou ODA údajně 30 mil. Kč (což není zdokumentováno). Ale zdokumentováno je, že po převzetí holdingu triumvirátem Maroušek, Formánek, Horák okamžitě nastoupila do výnosných funkcí na GŘ holdingu řada funkcionářů a členů ODA.

Celá tato pleticha skončila vytunelováním ČKD, jeho bankrotem a nakonec zánikem. Tuneláři Maroušek a spol. byli sice pohnání před soud, ale ten „dospěl“ k názoru, že nešlo o bankrot úmyslný, ale o „podnikatelský neúspěch“, který podle názoru pana Klause patří k riziku podnikání a bankrotář proto nesmí být kriminalizován. Tak aktéři byli osvobozeni, aniž by byli nuceni vrátit alespoň to, co si při tom nakradli.

Toto vše jsem popsal již v roce 1999 v článku KONEC ČKD PRAHA A ZPRÁVA VLÁDY O STAVU SPOLEČNOSTI a nabídl redakci HN. Ale ta ho nepřijala, protož již fungovala redakční cenzura. Až v roce 2016 se dočkal publikace v mé knize SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA, vydané v nakladatelství Marek Belza, Krásná Lípa.

A s těmito čachry na svědomí, si nám dnes dovoluje pan Dlouhý kázat o morálce.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | čtvrtek 25.5.2017 12:26 | karma článku: 0.00 | přečteno: 27x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 1.

Ústava byla narychlo zpatlaná Klausovými knechty. Do roku 2014 doznala devět změn podle rozmarů sněmovny. V březnu 2014 jsem na to reagoval blogem: Ústava-toaletní papír sněmovny, dnes návrhem nové ústavy.

5.6.2017 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 4.

Touto částí, která obsahuje nejzákladnější sociální lidská práva, seriál končí. Uvítal bych ohlasy mých čtenářů a co nejširší seriózní diskuzi, adresovanou na mojí adresu trinkewitz.zdenek@seznam.cz

3.6.2017 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 3.

Tato část obsahuje HLAVU VI., kterou se zavádí v Čl. 10 zcela nová ústavní moc - Moc informační a v HLAVĚ VIII. systém závazných referend.

3.6.2017 v 5:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 2.

Druhé pokračování seriálu čtyř blogů o návrhu nové Občanské ústavy přímé demokracie pro ČR, který vypracovala pražská sekce WDDM - Světového hnutí za přímou demokracii.

2.6.2017 v 11:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Pěkný

Česká obchodní inspekce vstoupila do předvolebního klání

Zákon o státní službě měl přinést odpolitizování státní správy, avšak ČSSD využila tento zákon k zaparkování svých členů a sympatizantů ve státní správě a tito úředníci nyní v předvolebním období splácejí svoji loajalitu ČSSD.

25.7.2017 v 22:55 | Karma článku: 35.27 | Přečteno: 7301 | Diskuse

Petra Matušincová

Řešení problémů v práci aneb jak se z toho nezbláznit

Mnoho mých klientů je nespokojených v současném zaměstnání a vlastně to nemá ani žádný konkrétní důvod. Jedná se o nasčítané maličkosti, které jednoho dne přerostou v neúnosnou míru a vedou k vyhoření. Jak tomu ale předcházet?

24.7.2017 v 22:27 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 314 | Diskuse

Vladimír Janák

Vyhledávání z mobilu - nový standard.

Průměrný uživatel dnes vyhledává informace na internetu v podstatě denně. Více než 80% z nás tak činí za pomocí mobilu.

24.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 212 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč už nemůže být líp

Osvícené jsou ty vlády a centrální banky, které udržují ekonomiku v permanentní recesi, protože ekonomika v recesi se nemůže přehřát. Ač na dovolené, nechal jsem se opět inspirovat jistou seriózní paní ekonomkou...

24.7.2017 v 14:58 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 666 | Diskuse

Petr Šindelář

Myšlenkové pochody Bohuslava Sobotky z říše ČSSD (7)

Smějící se premiér měl podle svých poradců přenášet na občany pozitivní energii, aby věděli "jakých úspěchů ČSSD při vládnutí dosáhla". Lidé však jeho úsměvy berou jako výsměch, že opět hloupě naletěli na plané volební sliby...

24.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 1142 | Diskuse
Počet článků 406 Celková karma 14.84 Průměrná čtenost 1073

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.