Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump, prezident ve stylu šerifa z Divokého západu

16. 04. 2017 10:00:00
Je-li to vlastně vůbec politik, pak bez jakékoli koncepce. Pouze se světonázorem, že co je dobré pro vládnoucí oligarchii USA, to musí být dobré pro celý svět.

Dokazuje to jeho chování od nástupu do funkce prezidenta USA. Něco nasliboval Američanům ve volební kampani, ale začal ve vnitřní i zahraniční politice dělat něco jiného. Vždy jako unáhlené reagování na spontánní vývoj vnitřní i mezinárodní situace. Typické jsou rychlé obraty jeho postojů a reakcí o 180 o, bez jakéhokoli vysvětlování.

Snad jediným pevným bodem jeho prezidentského programu je mezinárodní politika podle zákona: „Tvrdé pěsti, colty proklatě nízko a přesná rychlopalba na soupeře“. Nebo „spravedlnost“ podle soudce Lynche.

Trump prohlásil, že USA ztratily dosavadní světovou vojenskou převahu a proto ji musí co nejrychleji obnovit masivním dozbrojením nejmodernější vojenskou technikou a novou vojenskou doktrinou. Neříká, co to bude stát a kdo to zaplatí. Zřejmě stát USA provede další „kvantitativní uvolňování“, prodá bankám Fed další obrovský objem dluhopisů a natiskne vagóny dolarů a dále zvýší svůj obrovský dluh v bilionech USD. Potěší tím Trupovy kumpány, oligarchii bankéřů a vojensko-průmyslového komplexu, kteří si přijdou na další zisky bez rizika, protože je z jejich případných bankrotů vždy znovu „vyplatí“ stát, na účet daňových poplatníků.

A to vše pan Trump bude ještě vydávat za „sociální“ program zajištění zaměstnanosti v USA, a všeobecné podpory podnikání. (Neodpustím si srovnání, že takto „vyřešil“ hospodářskou krizi 30. let v Německu i Hitler, a s jakými důsledky!).

Trump, aby to Američany tolik nebolelo, se obořil na „partnery“ USA v NATO, že dělají málo pro svoji vojenskou sílu a spoléhají na „ochranu“ USA. Že neplní závazek, vydávat na své vyzbrojování a na zahraniční mise NATO 2% ze svého HDP, zatímco USA vydávají (i za ně) 3,6% svého HDP.

Jenže zapomněl, že NATO je obranný pakt jen pro atlantické státy při Severním Atlantiku, Severním a Středozemním moři. A že se nevztahuje na vojenské mise mimo tuto oblast. A takových nasazení sil NATO by se dalo spočítat na prstech jedné ruky.

V textu Smlouvy o obraně se říká v:

Článek 5

Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti.

Závratné zbrojní výdaje USA se týkají především jejich sólových intervencí zejména v Tichomoří, Dálném a Středním Východě, ke kterým nemají ostatní státy NATO žádné závazky, a tudíž ani povinnost je spolufinancovat. Proto se musí jejich výdaje na obranu v procentech HDP srovnávat jen s tou částkou výdajů USA, které jsou vynakládány pouze na obranu severoatlantického prostoru.

Z veřejně poskytovaných údajů o výdajích hlavních světových velmocí vyplývá, že činí absolutně a v % HDP v

USA 650 mld. USD 3,6% HDP

ostatní NATO 200 mld. USD

Čína 160 mld. USD 1,4% HDP

Ruská federace 60 až 90 mld. USD 4,6 až 6,9% HDP

Ty velké výdaje vynakládají USA nikoli na obranu svých spojenců v NATO, ale především na zachování své pozice globálního hegemona ve vojenské oblasti, která jim umožňuje vnucovat celému světu politické a ekonomické systémy, které by zabezpečovaly USA hegemonii všeobecnou a natrvalo.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | neděle 16.4.2017 10:00 | karma článku: 20.64 | přečteno: 469x

Další články blogera

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 1.

Ústava byla narychlo zpatlaná Klausovými knechty. Do roku 2014 doznala devět změn podle rozmarů sněmovny. V březnu 2014 jsem na to reagoval blogem: Ústava-toaletní papír sněmovny, dnes návrhem nové ústavy.

5.6.2017 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 4.

Touto částí, která obsahuje nejzákladnější sociální lidská práva, seriál končí. Uvítal bych ohlasy mých čtenářů a co nejširší seriózní diskuzi, adresovanou na mojí adresu trinkewitz.zdenek@seznam.cz

3.6.2017 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 3.

Tato část obsahuje HLAVU VI., kterou se zavádí v Čl. 10 zcela nová ústavní moc - Moc informační a v HLAVĚ VIII. systém závazných referend.

3.6.2017 v 5:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Nová ústava je absolutní nutností pro ukončení chaosu. Část 2.

Druhé pokračování seriálu čtyř blogů o návrhu nové Občanské ústavy přímé demokracie pro ČR, který vypracovala pražská sekce WDDM - Světového hnutí za přímou demokracii.

2.6.2017 v 11:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 304 | Diskuse

Jan Dvořák

PiS prý chystá přelomový zákon pro potírání nepolského chování

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 370 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 645 | Diskuse

Beata Krusic

Kytka s mašlí chladem prostoupená..........

Na stáncích, nebo v obchodech s květinami bývají krásné, profesionálně vázané- téměř dokonalé kytice. Líbí se mi, to ano............, ale při pohledu na ně, nic necítím.............

26.7.2017 v 11:27 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 267 | Diskuse

Petr Kubík

Špatný a dobrý volič

Existují dva druhy voličů: špatný volič a dobrý volič. Přijde mi, že je v tom poněkud zmatek, a protože se zase blíží volby, rád bych o tom něco napsal.

26.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 406 Celková karma 14.84 Průměrná čtenost 1073

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.