Vzkaz posedlým ochráncům svobody Tibetu

16. 12. 2016 13:15:07
Aféry z poslední návštěvy dalajlamy v ČR již „vyvanuly“. Ale dnes mne ke psaní přiměl „apolitický“ pořad TV Prima ZOOM – Nejdrsnější vlaky světa, o výstavbě transamerických železnic.

Nejsem přítelem konspirativních teorií o zákulisním zasahování do našeho společenského vývoje, ale přesto se musím ptát, kdo vlastně organizuje a hlavně financuje třeba právě „boj za lidská práva a sebeurčení Tibetu“.

Největší protestní akce našich bojovníků proběhly v Praze při státní návštěvě prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga v březnu 2016. Kdo viděl tu obrovskou záplavu tibetských vlajek a zástupy jejich vlajkonošů, nemůže uvěřit, že by celé to divadlo mohli zorganizovat a financovat nějací tuzemští dobrovolníci. Dalším impulzem k zamyšlení mi byly televizní přenosy z jeho předcházejících návštěv v USA a ve Velké Británii, při kterých jej s největší úctou přijali nejen prezident Obama a královna Alžběta II., ale i davy občanů obou velmocí. Zatímco namyšlení, hloupí nebo zaplacení čecháčkové dávali nejvyššímu představiteli miliardové Číny „lekci“ o lidských právech.

Původně jsem chtěl na události kolem návštěv prezidenta ČLR, a později dalajlamy, reagovat již tehdy, ale měl jsem naléhavější a politicky významnější „agendu“.

Celé české „spontánní“ hnutí za svobodu Tibetu je založeno na falšování historických faktů a na naprosté neznalosti jeho dějin. Obojí je evidentně organizováno českými veřejnoprávními medii i státní vzdělávací politikou. Veřejnost, a bohužel i mládež, málo čte a nechávají se ohlupovat lacinými politickými hesly a kampaněmi.

Třeba by jim prospělo, přečíst si knihy rakouského horolezce Heinricha Bartera - Sedm let v Tibetu (nakl. IVO ŽELEZNÝ, Praha 1998) a Návrat do Tibetu z roku 1983. Ten jistě nemůže být podezříván ze záměrného zkreslování skutečnosti. Barter, rakouský horolezec v Himalájích, byl v roce 1939 internován Brity v Indii. Ze zajateckého tábora uprchl do Tibetu nadvakrát. Poprvé v roce 1943 a znovu v roce 1944. Tibet byl sice pro cizince zcela uzavřen, ale diplomacií a vytrvalostí se Barter dostal do služeb dnešního dalajlámy, kterému tehdy bylo 14 let a za něhož vládl regent.

V roce 1950 se komunistická Čína rozhodla Tibet obsadit. Nedošla až do Lhasy, obsadila jen jeho východní část a chtěla s dalajlámou jednat. Ten nejprve utekl do Indie, ale potom se s Číňany dohodl, že mu ponechají vnitřní správu země a svobodu náboženství. To se dodržovalo až do roku 1957, kdy buddhističtí mniši vyvolali ozbrojené povstání, které Čína vojensky potlačila a většinu vzbouřeneckých klášterů zničila. Dalajláma znovu odešel do exilu, ve kterém je dosud.

Barter popsal krutý feudalismus v Tibetu, kde moc a bohatství měly jen kláštery a šlechta. Lid neměl žádná práva a byl doslova zotročen. Lámové a buddhističtí mniši bránili jakémukoli pokroku a udržovali v zemi středověké poměry sociální, hospodářské, vzdělanostní a technické, zdravotní a náboženské. Příchod Číňanů byl vlastně civilizačním pokrokem a začátkem novověku v Tibetu!

V perexu zmíněný pořad o amerických železnicích nabízí srovnání „civilizování“ původní indiánské populace Američany a tibetské populace Číňany. Americký dravý kapitalismus 19. století se bezohledně hnal za přírodními zdroji Středozápadu a Dalekého Západu budováním transkontinentálních železničních tratí. Při tom si „čistil“ cestu bez ohledu na indiány, kteří mu v tom překáželi. Pořad o železnicích přinesl rozhovor s dnešním, již civilizovaným a vzdělaným starším indiánem, který líčil bezohlednost Američanů: imigrantů, investorů železnic i státu. Ti vyhubili nejen hlavní zdroj obživy indiánů – padesátimilionová stáda bizonů. Ale likvidovali fyzicky i celou indiánskou populaci. Šlo asi o 5 milionů mužů, žen i dětí.

Celý svět dnes odsuzuje genocidy, kterých se v minulosti některé státy dopustily. Nejfrekventovanějšími jsou: nacistická genocida Židů (6 milionů) a turecká genocida Arménů (nepřiznané 3 miliony), nebo bolševická genocida Ukrajinců (3 miliony?). Ale o minulosti USA se kupodivu nemluví.

Je pravdou, že komunistická Čína krvavě potlačila povstání tibetských feudálů a že se snaží v Tibetu vymýtit středověké náboženské předsudky a civilizační zaostalost. To je ale v zájmu Tibeťanů o vlastní povznesení na kulturní úroveň 21. století, ve které Čína mílovými kroky svět dohání a brzy jej možná předežene.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 16.12.2016 13:15 | karma článku: 39.88 | přečteno: 1880x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Kateřina Konečná prozradila, že dnešní komunistické názory jsou docela nelidské

O tom, že se komunisté nepolepšili a že jsou pátou kolonou putinovského Ruska, víme už dlouho. Ale že komunisté dnes vyhánějí demokratické politiky z televizních studií, otřáslo námi všemi. Kde se nová komunistická zvůle zastaví?

19.3.2024 v 7:56 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 112 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak si ty ruské volby shrňme

A řekněme si, co to vypovídá o nás. Stačí se podívat na různé reakce. A řeknu to takto – nestačíte se divit.

19.3.2024 v 7:04 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 192 | Diskuse

Ladislav Pokorný

Kateřina Konečná nechtíc prozradila, že dnešní komunistické názory jsou naprosto nelidské

O tom, že se komunisté nepolepšili a že jsou pátou kolonou putinovského Ruska, víme už dlouho. Ale že komunisté dnes vyhánějí demokratické politiky z televizních studií, otřáslo námi všemi. Kde se nová komunistická zvůle zastaví?

19.3.2024 v 0:59 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 584 | Diskuse

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 22.14 | Přečteno: 570 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak s Babišem dohnat a předehnat ne Západ, ale Putinovo Rusko?

Západ se nám rozpadá před očima. Zato Rusko doslova vzkvétá. S doháněním Západu je konec, teď už nám zbývá, než jen dohánět a předhánět Rusko...

18.3.2024 v 11:15 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 493 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1088

Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...