Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzkaz posedlým ochráncům svobody Tibetu

Aféry z poslední návštěvy dalajlamy v ČR již „vyvanuly“. Ale dnes mne ke psaní přiměl „apolitický“ pořad TV Prima ZOOM – Nejdrsnější vlaky světa, o výstavbě transamerických železnic.

Nejsem přítelem konspirativních teorií o zákulisním zasahování do našeho společenského vývoje, ale přesto se musím ptát, kdo vlastně organizuje a hlavně financuje třeba právě „boj za lidská práva a sebeurčení Tibetu“.

Největší protestní akce našich bojovníků proběhly v Praze při státní návštěvě prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga v březnu 2016. Kdo viděl tu obrovskou záplavu tibetských vlajek a zástupy jejich vlajkonošů, nemůže uvěřit, že by celé to divadlo mohli zorganizovat a financovat nějací tuzemští dobrovolníci. Dalším impulzem k zamyšlení mi byly televizní přenosy z jeho předcházejících návštěv v USA a ve Velké Británii, při kterých jej s největší úctou přijali nejen prezident Obama a královna Alžběta II., ale i davy občanů obou velmocí. Zatímco namyšlení, hloupí nebo zaplacení čecháčkové dávali nejvyššímu představiteli miliardové Číny „lekci“ o lidských právech.        

Původně jsem chtěl na události kolem návštěv prezidenta ČLR, a později dalajlamy, reagovat již tehdy, ale měl jsem naléhavější a politicky významnější „agendu“.

Celé české „spontánní“ hnutí za svobodu Tibetu je založeno na falšování historických faktů a na naprosté neznalosti jeho dějin. Obojí je evidentně organizováno českými veřejnoprávními medii i státní vzdělávací politikou. Veřejnost, a bohužel i mládež, málo čte a nechávají se ohlupovat lacinými politickými hesly a kampaněmi.

Třeba by jim prospělo, přečíst si knihy rakouského horolezce Heinricha Bartera - Sedm let v Tibetu (nakl. IVO ŽELEZNÝ, Praha 1998) a Návrat do Tibetu z roku 1983. Ten jistě nemůže být podezříván ze záměrného zkreslování skutečnosti. Barter, rakouský horolezec v Himalájích, byl v roce 1939 internován Brity v Indii. Ze zajateckého tábora uprchl do Tibetu nadvakrát. Poprvé v roce 1943 a znovu v roce 1944. Tibet byl sice pro cizince zcela uzavřen, ale diplomacií a vytrvalostí se Barter dostal do služeb dnešního dalajlámy, kterému tehdy bylo 14 let a za něhož vládl regent.

V roce 1950 se komunistická Čína rozhodla Tibet obsadit. Nedošla až do Lhasy, obsadila jen jeho východní část a chtěla s dalajlámou jednat. Ten nejprve utekl do Indie, ale potom se s Číňany dohodl, že mu ponechají vnitřní správu země a svobodu náboženství. To se dodržovalo až do roku 1957, kdy buddhističtí mniši vyvolali ozbrojené povstání, které Čína vojensky potlačila a většinu vzbouřeneckých klášterů zničila. Dalajláma znovu odešel do exilu, ve kterém je dosud.

Barter popsal krutý feudalismus v Tibetu, kde moc a bohatství měly jen kláštery a šlechta. Lid neměl žádná práva a byl doslova zotročen. Lámové a buddhističtí mniši bránili jakémukoli pokroku a udržovali v zemi středověké poměry sociální, hospodářské, vzdělanostní a technické, zdravotní a náboženské. Příchod Číňanů byl vlastně civilizačním pokrokem a začátkem novověku v Tibetu!

V perexu zmíněný pořad o amerických železnicích nabízí srovnání „civilizování“ původní indiánské populace Američany a tibetské populace Číňany. Americký dravý kapitalismus 19. století se bezohledně hnal za přírodními zdroji Středozápadu a Dalekého Západu budováním transkontinentálních železničních tratí. Při tom si „čistil“ cestu bez ohledu na indiány, kteří mu v tom překáželi. Pořad o železnicích přinesl rozhovor s dnešním, již civilizovaným a vzdělaným starším indiánem, který líčil bezohlednost Američanů: imigrantů, investorů železnic i státu. Ti vyhubili nejen hlavní zdroj obživy indiánů – padesátimilionová stáda bizonů. Ale likvidovali fyzicky i celou indiánskou populaci. Šlo asi o 5 milionů mužů, žen i dětí.

Celý svět dnes odsuzuje genocidy, kterých se v minulosti některé státy dopustily. Nejfrekventovanějšími jsou: nacistická genocida Židů (6 milionů) a turecká genocida Arménů (nepřiznané 3 miliony), nebo bolševická genocida Ukrajinců (3 miliony?). Ale o minulosti USA se kupodivu nemluví.

Je pravdou, že komunistická Čína krvavě potlačila povstání tibetských feudálů a že se snaží v Tibetu vymýtit středověké náboženské předsudky a civilizační zaostalost. To je ale v  zájmu Tibeťanů o vlastní povznesení na kulturní úroveň 21. století, ve které Čína mílovými kroky svět dohání a brzy jej možná předežene.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 16.12.2016 13:15 | karma článku: 39,88 | přečteno: 1894x
  • Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 432x | Diskuse| Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 732x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1088x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik